ЦИПУйы кадджын уавæры байгом Ядерон иртæстыты иугонд информацион центр.Мадзал арæзт æрцыд физикон-технологон факультеты.

Ацы центр фадат ратдзæн, хорз фидæн кæмæн ис, ахæм иртæстытæ æмæ наукон проекттæ фыссынæн. Скъоладзаутæ ахуыр кæндзысты æрмæст теори нæ, фæла ма практикон хуызы дæр. Ахуыргæнджытæн базонын кæндзысты раст методикон мадзæлттæ.

Æрыгон ахуыргæндтæн хъæугæ кусæнгæрзтæ самал кæндзысты. Бафтаудзыстæм ма уый, æмæ центр арæзт æрцыдис Ядерон иртæстыты иугонд институты хъæппæрисæй. Ацы æппæтдунеон наукон центр æрбамбырд кодта Мæскуыйы облæсты 18 бæстæйы.

Цæгат Ирыстоны паддзахадон университет та дарддæр дæр æмгуыст кæндзæн хъуыстгонд наукон центртимæ физикæйы алыхуызон къабæзты. Фæнд кæнынц иумæйаг ахуырадон программæ дæр саразын.